Najczęściej zadawane pytania
Jak dobrać odpowiedniego specjalistę?
Najlepszym sposobem będzie skorzystanie z wyszukiwarki. Możesz wpisać swój problem lub nurt terapii, który cię interesuje. Przejrzyj listę terapeutów, sprawdź dostępne terminy i umów się na wizytę. Jeśli masz kłopot z doborem odpowiedniego terapeuty, możesz skontaktować się z nami lub umów się na 15-minutową bezpłatną konsultację z certyfikowanym psychoterapeutą, który pomorze Ci w doborze odpowiedniego specjalisty.
Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta, to osoba, która ukończyła wyższe studia (najczęściej psychologiczne lub medyczne), a dodatkowo odbyła 4-5 letnie specjalistyczne szkolenie w wybranym nurcie psychoterapeutycznym (np. w nurcie poznawczo-behawioralnym, nurcie psychodynamicznym, nurcie systemowym, nurcie integracyjnym, nurcie Gestalt). Psychoterapeuta dodatkowo przeszedł własną psychoterapię lub w inny sposób pracował nad własnym rozwojem. Bardzo ważnym elementem podnoszącym jakość pracy psychoterapeuty jest to, że pracuje on pod superwizją, czyli regularnie konsultuje istotne oraz sprawiające trudność zagadnienia z bardziej doświadczonym psychoterapeutą. Psychoterapeuta zna mechanizmy powstawania problemów emocjonalnych i ich przepracowywania w relacji terapeutycznej. Psychoterapia prowadzi do rozwoju osobowości oraz pozwala na nabycie trwałych umiejętności radzenia sobie z problemami, może również wpłynąć na trwałą zmianę dysfunkcyjnych schematów poznawczych.
Psychoterapeuta może też przyjmować pacjentów w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego. Żeby otrzymać certyfikat psychoterapeuta musi skończyć przynajmniej 4 letnie szkolenie oraz spełniać szczegółowe kryteria, a także zdać specjalistyczny egzamin.
Czy terapia online jest skuteczna?
Badania naukowe potwierdzają brak istotnych statystycznie różnic między psychoterapią w formie online, a psychoterapią prowadzoną stacjonarnie. Na tej podstawie można zakładać, że terapia prowadzona w formie online jest w podobnym stopniu skuteczna, co tradycyjna psychoterapia w gabinecie.
To dzięki terapii online stale rośnie szansa na dostęp do skutecznych form pomocy psychologicznej tam, gdzie jeszcze do niedawna było to praktycznie niemożliwe. Mieszkańcy wsi i małych miejscowości, osoby niepełnosprawne, chore, to tylko niektóre z gryp osób, które korzystają z rozwoju zdalnych form pracy terapeutycznej.
Jak zapłacić za sesję?
Płatność za każdą sesję odbywa się bezpośrednio w systemie przy rezerwacji terminu. Brak płatności skutkuje anulowaniem rezerwacji.
Jak przygotować się do rozmowy?
- Zapewnij sobie odpowiedni sprzęt (komputer, telefon lub tablet).
- Zadbaj o stabilne połączenie z internetem.
- Wybierz miejsce i porę spotkania, tak abyś miał zapewnioną intymność.
- Najlepiej przygotuj słuchawki, szklankę wody, chusteczki.
Jakie są zasady odwoływania spotkań?
Sesja może być odwołana najpóźniej na 24 godziny przed umówionym terminem. Jeśli powiadomienie nastąpi później lub nie nastąpi w ogóle, klient zostanie obciążony kosztami niezrealizowanej sesji terapeutycznej.
Jak wygląda terapia rodzin oraz osób niepełnoletnich?
Oferujemy wsparcie rodzinom oraz młodzieży od 16 roku życia. Na konsultację osoby niepełnoletniej potrzebna jest w pisemna zgoda obu rodziców lub opiekuna prawnego. W przypadku jej braku konsultacja nie może zostać przeprowadzona. Nie przygotowujemy opinii dla Sądu w sprawach o opiekę nad dzieckiem.
Jakie są przeciwskazania do terapii?
- Nawracające myśli samobójcze i zachowania autoagresywne.
- Problemy z hamowaniem agresji.
- Silne uzależnienie od substancji psychoaktywnych.